“Moment kryzysu oznacza nie tylko niebezpieczeństwo, ale również otwarcie na nowe możliwości” I. D. Yalom
Pracownia Psychologiczna Zebra powstała z myślą o połączeniu najnowszych metod leczenia psychologicznego z empatycznym podejściem do pacjenta. Konsultacje odbywają się tak by pacjent czuł się bezpiecznie i komfortową. Do każdej z osób podchodzę z dużą uważnościo starając zrozumieć istotę jej problemu. Wizyty odbywają się z zachowaniem pełnej intymności. W przeważającej części psychoterapia prowadzona w pracowni jest osadzona w nurcie terapii poznawczo-behewioralnej, która wyróżnia się wysoką skutecznością naukową i określonym czasie trwania.
Jeśli cierpisz z powodu:
- trudnej sytuacji życiowej np: na skutek utraty pracy, stresu w pracy, wypadków, utraty bliskich osób, kryzysu w związku, wydarzeń silnie stresujących
- poczucia bycia gorszy od innych ludzi
- trudności z partnerem/ partnerką, innymi ludźmi
- nadmiernego lęku, niepokoju, boisz się sytuacji powszechnie uznawanych za nie groźne
- dolegliwości psychosomatycznych np: bólów głowy, serca, brzucha, duszności i inne, które nie mają podstaw medycznych
- trudności ze snem
- intensywnych emocje, z którymi masz poczucie,że sobie nie radzisz
- powtarzających się trudności pomimo prób przełamania błędnego koła
- trudności psychicznych, które ci trudno nazwać
- trudności w podjęciu ważnej decyzji dotyczącej swojego życia osobistego lub zawodowego
- problemów wychowawczych z dziećmi
- na skutek udziału w traumatycznych wydarzeniach
- poczucia bezsilności, obniżonego nastroju, nadmiernego smutku, braku motywacji do działania
- odczuwanego nadmiernego wstydu, poczucia winy, wewnętrzną pustkę
- poczuci załamania psychicznego
- bycia w sytuacji kryzysu psychicznego
Serdecznie zapraszam do kontaktu!
Ewa Żebrowska
Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą?
Konsultacja psychologiczna jest to pierwsze spotkanie psychologa z osobą zgłaszającą się po pomoc. Jej celem jest wstępne rozpoznanie sytuacji życiowej i emocjonalnej pacjenta. Po takim wstępnym rozpoznaniu psycholog decyduję o dalszym sposobie postępowania.
Na czym polega psychoterapia indywidualna?
Psychoterapia indywidualna polega na spotkaniach terapeutycznych, w których uczestniczy pacjent i terapeuta. Jest to pomoc psychologiczna, wzmacniająca osobę, prowadząca do uzyskania pozytywnej i trwałej zmiany w życiu. Pierwsze 2-3 spotkania stanowią konsultacje psychologiczne podczas których terapeuta zbiera wywiad z pacjentem, rozpoznaje problemy, który pomaga w ustaleniu celów terapii. Kolejny etap to już praca terapeutyczna nad zidentyfikowanymi problemami pacjenta.
Czym wyróżnia się terapia poznawczo-behewioralna od innych sposobów terapii ?
Psychoterapia poznawczo-behewioralna jest jednym z najlepiej zbadanych i najskuteczniejszych podejść terapeutycznych w historii psychoterapii. Ma ona udowodnioną naukową skuteczność w leczeniu:
- lęku np: napadów paniki, fobii społecznej, fobii specyficznych
- zaburzeń hipohondrycznych
- trudności w relacjach
- chronicznych bólów
- zaburzeń snu
- niskiej samooceny
- kryzysów życiowych np. śmierć bliskiej osoby, rozwód
Jest terapią krótkoterminową, nastawioną na rozwiązywanie bieżących, konkretnych trudności i problemów, a zatem skoncentrowana na „tu i teraz”, (co nie znaczy, że nie sięga do przeszłości).
Na czym polega psychoterapia w podejściu poznawczo-behewioralnym?
Psychoterapia w tym podejściu polega na identyfikacji negatywnych myśli, przekonań, zachowań oraz emocji. Terapia ta może pomóc w zmianie sposób myślenia (to jej część „poznawcza”) i zachowania (w tej części jest „behawioralna”). Poprzez oduczanie się szkodliwych reakcji na określone bodźce pacjent może przerwać błędne koło negatywnych myśli, odczuć i zachowań. W czasie terapii klient może zmienić w pewien sposób wykrzywiony odbiór otoczenia i nauczyć się nowych form reakcji na różne sytuacje. Terapia jest bardzo skuteczna w leczeniu depresji, nerwicy, lęków napadowych, fobii, bulimii, nerwicy natręctw, stresu pourazowego oraz schizofrenii. Celem terapii jest doprowadzenie pacjenta do momentu, gdy jest on w stanie sam radzić sobie z danym problemem.
Co czyni psychoterapię poznawczą-behewioralną skuteczną metodą radzenia sobie z problemami?
Pacjent wraz z psychoterapeutą koncentruję się na odkrywaniu indywidualnych sposobów postrzegania rzeczywistości. Podczas sesji pacjent przygląda się aktualnym i przeszłym sytuacjom ze swojego życia, by nauczyć się rozpoznawać w jaki sposób jego myśli i zachowania wpływają na jego stan emocjonalny i doznania fizyczne. Poznanie przez pacjenta zależności mających wpływ na samopoczucie umożliwia psychoterapeucie zaproponowanie działań mających na celu zmianę sposobu myślenia lub zachowania. Wprowadzenie w życie wybranych przez pacjent zmian wpływa na poprawę stanu emocjonalnego oraz samopoczucia fizycznego.W czasie terapii pacjent wypracowuję własne sposoby radzenia sobie z własnymi problemami.
Jakie mogą być przykładowe cele terapii?
Przykładowe cele psychoterapii to m in. wyjście z depresji, radzenie sobie w doświadczeniu lęku, zwalczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsacyjnych, lepsze radzenie sobie ze stresem.
Na czym polega psychoterapia systemowa?
Psychoterapia systemowa to nurt psychoterapii, którego podstawowym założeniem jest rozumienie rodziny jako systemu. Systemem w takim przypadku mogą być rodzice wraz ze swoimi dziećmi, jak i sami małżonkowie. Terapeuta skupia się na relacjach, komunikacji między członkami rodziny i pełnionych przez nich rolach. Na podstawie obserwacji, analizy trudności, szuka ich źródeł i proponuje możliwe rozwiązania problemów.
W jakich problemach psychoterapia systemowa wyróżnia się wysoką skutecznością?
Psychoterapia systemowa ma wysoką skuteczność w problemach par, małżeństw jak i rodzinnych. Stosowana jest leczeniu dzieci agresywnych, zazdrosnych o rodzeństwo oraz nastolatków, np. z zaburzeniami odżywiania. Sprawdza się też w przypadku osób, którym nie pomogły inne formy terapii. Powstaje wtedy hipoteza, że problem pacjenta wynika z nieprawidłowości funkcjonowania otoczenia, w którym przebywa. Może też pomóc osobom stłamszonym przez innych członków rodziny.
Ile czasu trwa psychoterapia?
Sesje psychoterapii poznawczo-behawioralną wyróżnia stosunkowo krótki czas trwania. Czas całej terapii zależy od potrzeb pacjenta i zajmuje od 6 tygodni do trzech lat z czestotliwością raz w tygodniu. Po zakończeniu sesji konsultacyjnych psychoterapeuta określa metodę interwencji psychologicznej oraz czas leczenia.
W psychoterapii systemowej sesje odbywają się z częstotliwością raz na 3 tygodnie. Niekiedy prowadzone są przez dwóch psychoterapeutów.